X
تبلیغات
زولا

تنها
 
تنها تمام وجودم
سیگارخبرگزاری تسنیم: مصرف نیم ساعت قلیان معادل مصرف بیش از ۷۰ نخ سیگار، فرد سیگاری یعنی کسی که در طول عمر ۱۰۰ نخ سیگار مصرف کند و افزایش مصرف قلیان و دخانیات در دختران بویژه دانشجویان هشدارهای احمدمختاری حسن آبادی پزشک مشاور کلینیک ترک دخانیات است.


مابقی در ادامه مطلب ...  

  

به گزارش خبرگزاری تسنیم، احمدمختاری حسن آبادی پزشک مشاور کلینیک ترک دخانیات درباره عوارض قلیان در زنان عنوان می‌کند: آیا زنان و دختران مصرف کننده قلیان نیز به آن معتاد می‌شوند؟ در حالی که بسیاری بر این اعتقادند که به صورت گه گاهی و یا هفته ای و یا ماهیانه آنرا مصرف می‌کنند و یا به قول بسیاری مصرف کننده تفننی می باشند.

قبل از پاسخ به این پرسش بهتر است توضیحی کوتاه در مورد دخانیات داشته باشیم.

طبق تعاریف موجود دخانیات به تمامی موادی گفته می‌شود که حاوی توتون و تنباکو باشد و به هر شکل ممکن مصرف شود؛ تعریف فرد سیگاری نیز کسی است که در طول عمر خویش 100 نخ سیگار مصرف کرده و به هر شکل آن را ادامه بدهد.

شاید بسیاری از خود بپرسند که قلیان چه ربطی به سیگار دارد؟ پاسخ این است که مصرف نیم ساعت قلیان معادل مصرف بیش از 70 نخ سیگار می‌باشد و  هر وعده مصرف قلیان 20 تا 60 دقیقه طول می‌کشد. که اگر اینها را با تعریف فرد سیگاری و دخانیات با هم جمع کنیم به پاسخ دست می‌یابیم.

ما در مورد مضرات مصرف قلیان بسیار شنیده ایم و با توجه به مطالب قبلی می‌توان گفت که مصرف قلیان در بسیاری موارد از مصرف سیگار نیز مضرتر است. با توجه به وجود نیکوتین در دخانیات و بویژه قلیان که موضوع بحث ما است و قدرت اعتیاد آوری بسیار بالای آن که در برخی منابع گفته شده که بسیار بیشتر از برخی مواد مخدر است، بعد از چند بار مصرف قلیان اعتیاد به آن در فرد ایجاد می‌شود.

البته این را باید بیان کنیم که برای دخانیات فرقی نمی‌کند که چه کسی آنرا مصرف می‌کند زن است یا مرد و پولدار یا بی‌پول؛ پس وقتی قرار شد به آن اعتیاد ایجاد شود دیگر مرد و زن فرقی نمی‌کند و حتی در برخی موارد عوارض در زنان نیز بیشتر است که شاید در موقعیتی دیگر از آن صحبت خواهیم کرد.

افرادی که می‌گویند به صورت تفننی مصرف قلیان دارند، در پاسخ آنها می‌گوییم که اگر می‌توانند اصلاً مصرف نداشته باشند و یا در مقابل وسوسه مصرف قلیان مقابله کنند و در نتیجه به قلیان اعتیاد نداشته باشند؛ البته برخی می‌گویند که ما تا به حال بارها قلیان را ترک کرده ایم که این بیشتر به یک شوخی شباهت دارد. اگر کسی هم قلیان نکشد دیگر معتاد به قلیان نیست. ولی اغلب مصرف کنندگان بعد از مدتی حتی نمی‌توانند در مقابل وسوسه هر ماه یکبار نیز مقابله کنند و به مرور فاصله مصرف‌ها نیز کم و کمتر می‌شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت بهداشت، مرد، زن و خردسال و بزرگسال فرقی با هم ندارند و از این قاعده کسی مستثنی نمی‌شود و هر مصرف کننده دخانیات و خصوصاً قلیان به آن اعتیاد پیدا می‌کنند.

البته عوارض اجتماعی مصرف قلیان به اعتیاد به ظاهر ساده نمی‌باشد، از طرفی قبح و زشتی استعمال دخانیات به علت مصرف قلیان در جامعه ما از بین رفته است زیرا زمانی مصرف سیگار برای هر کسی زشت شمرده می‌شد خصوصاٌ در زنان و دختران، ولی زنان و دختران جامعه ایران که قبلاً در کمترین درصد مصرف دخانیات بودند و اگر زنی مصرف سیگار داشت در انظار عمومی این عمل را انجام نمی‌داد، ولی در حال حاضر به راحتی در اماکن عمومی، پارک‌ها و یا خوابگاه‌ها و حتی منزل مصرف قلیان دارند و حتی بجای پیشگیری و جلوگیری از مصرف در همسر و فرزندان و یا دیگر اعضای خانواده خود، این زنان خود مشوق مصرف در خانواده می‌شوند.

با این تفاسیر اگر ما سعی و تلاشمان را در جامعه افزایش ندهیم و هر کسی مسئولیت خود را به دوش دیگری بیندازد شرکت‌های دخانیاتی چند ملیتی به راحتی زنان، دختران و مادران جامعه ما را به سمت بیماری و اعتیاد به دخانیات می‌کشانند. البته برخی از مشکلات جانبی و اجتماعی مربوط به استعمال دخانیات در دختران در اینجا قابل ذکر نیست.

البته بایستی به این نکته اذعان داشت که مصرف قلیان و دخانیات در دختران بویژه دانشجویان و محصلین نیز افزایش یافته است که این بخاطر کم خطر و یا بی‌خطر دانستن مصرف قلیان در جامعه می‌باشد که با افزایش آگاهی می‌توان سبب کاهش مصرف قلیان در جامعه شد خصوصاً در زنان ایرانی.

البته اگر نگاه مسئولان در جامعه نسبت به قلیان و مضرات آن کافی باشد و از کاهش مصرف و عدم عرضه آن در قلیان خانه‌ها (نه قهوه خانه‌ها) حمایت کنند نه اینکه برخی آنرا ترویج نمایند می‌توان امید داشت که مصرف دخانیات به کمک ملت ایران کاهش یابد.


منبع : نسیم
نوشته شده در تاریخ 1392/11/05 توسط رضا
 
تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : پیچک